doa

آثار و برکات اربعین در آماده کردن جامعه برای ظهور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بسم الله الرحمن الرحیم


نویسنده : حمید کرمی
موضوع : آثار و برکات اربعین در آماده کردن جامعه برای ظهور 

در این نوشته کوتاه ، سعی شده است آثار و برکات اربعین در آماده کردن جامعه برای ظهور بیان شود .

1) پیاده روی اربعین تمرین محبت ورزی و ایثار و ازخودگذشتگی برای منتظران واقعی امام زمان عجل الله تعالی، حماسه های بی نظیر محبت ورزی و مهربانی و سخاوت و ایثار و از خود گذشتگی که در مسیر پیاده روی اربعین می بینیم ، ثمره توجه مردم به امام حسین علیه السلام است .
در زیارت اربعین مردم لذت و زیبایی ایثار و بخشندگی و از خود گذشتگی را از نزدیک حس می کنند هرکس خود را در آستانه فرج می بیند ، باید این ویژگیهای مهم و کلیدی را در خود به وجود آورد . کسانی می توانند منتطرامام زمان علیه السلام باشند و به درد حضرت بخورند که از خودخواهی ها جداشده باشند و برای محبت ورزیدن و دوست داشتن دیگران و بالاتر از آن برای ایثار و از خود گذشتگی آماده باشند و اربعین تمرین همه این خوبیها ست و این ویژگی ها در پیاده روی اربعین به ظهور می رسد .


2) زیارت اربعین و زیارت امام حسین علیه السلام تمرین مبارزه باظلم و بی عدالتی است . آنچه که مانع از اتحاد مسلمین علیه زورگویان می شود سکوت در مقابل ظلم و ترس از ایستادگی در مقابل قلدر ها و مفسدان و زورگویان است . و هیچ چیزی مثل توجه به عالی ترین نماد ایستادگی یعنی حسین علیه السلام، مردم و جامعه را برای مقابله با مفسدان خودخواه متحد نمی کند .
ما وقتی با پای پیاده به زیارت امام حسین علیه السلام می رویم و به یاد فداکاری و شجاعت امام حسین علیه السلام و یارانش می افتیم از اینکه بخواهیم در مقابل ظلم به انسان ها سکوت کنیم و عافیت طلب و ترسو باشیم خجالت می کشیم و با  پیاده روی خودمان امام حسین علیه السلام و ایستادگی او در برابر ظلم را به همه مردم دنیا معرفی می کنیم .
چرا امام صادق علیه السلام فرمودند : زیارت امام حسین علیه السلام مثل تجهیز 1000 مجاهد به اسب جنگی است ؟1
شاید یک وجهش این باشد که زیارت امام حسین علیه السلام فرهنگ ایستادگی در مقابل ظلم رادر جامعه ترویج و تقویت می کند و باعث تولید و پرورش هزاران مبارز شجاع علیه ظلم می شود
و این صنعت ظالم ستیزی و مبارزه با جور ، ویژگی ای است که اگر در جامعه ای شکل بگیرد آن جامعه و انسانهای آن جزءزمینه سازان ظهور خواهند بود .
در دعای ندبه وقتی شروع به بیان و شمارش صفات آن بزرگوار می کنیم اولین جمله ای که ذکر میکنیم این است که : این المعد لقطع دابر الظلمه ......2 یعنی بشریت به دنبال آن نجاتبخشی می گردد که بیاید ظلم و ستم را ریشه کن نموده و بنای ظلم را ویران کند این اولین درخواست منتظران مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از ظهور آن بزگوار است .
و یا درزیارت اربعیین می گوییم کجاست آن کسی که زمین را پر از عدل و داد می کند بعد از آنکه پر از ظلم و جور شده باشد 3-4


3) پیاده روی اربعین یک پیوندی در قلب بین عزای ابی عبدالله الحسین علیه السلام و ظهور شکل می دهد. در زیارت اربعین 20 میلیون شیعه داغدار در عزای امام حسین علیه السلام با پای پیاده خود را به کربلا می رسانند و در فرازی از زیارت همه باهم می گویند : ما آماده یاری شما هستیم 5
یاری امام حسین علیه السلام در این زمان آمادگی برای یاری فرزندش امام زمان ارواحنا له الفداء است باید اینقدر در قلبمان برای روضه های  ابی عبدالله الحسین علیه السلام بسوزیم و این سوز دل به جایی برسد که  بگوییم یا صاحب الزمان ، یابن الحسن (عجل الله تعالی فرجک) کی می آیید انتقام خون امام حسین علیه السلام و یارانش را بگیرید .
ودراین پیاده رویها باید یک پیوند قوی و جدی در قلبمان بین کربلا و ظهور رخ دهد و صورت پذیرد بطوری که بعد از آن با قلبی مالامال از اندوه و ندبه کنان صدا بزنیم که : « این الطالب بدم المقتول بکربلا »


1- قال الصادق علیه السلام من عطا قبر الحسین علیه السلام عارفا بحقه ...کمن حمل الف فرس مسرجه ملجمه فی سبیل الله (کافی 4/581)—فیض کاشانی وافی 14/1460
2- دعای ندبه :این المعد لقطع دابر الظلمه،این المنتظ لاقامه الامت و العوج
3- زیارت آل یاسین: الذی یملا الارض عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما
4- این بخش برگرفته از کتاب در انتظار ولی اعظم ارواحنا فداه ص52به نقل از بیانات مقام معظم رهبری در تاریخ 81/07/30
5- زیارت اربعین :....و نصرتی لکم معده

ارسال شده در : 17 آبان 96 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: آثار ارسالی خواندن 650 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

معارف

مسابقات

آرشیو