doa

معرفی حضرت مهدی ارواحنا فداه در غدیر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 نویسنده: سید عماد الدین مصطفوی


پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در کتاب آسمانی به (وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى، إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى)1 معرفی گردیده است و این پیامبر که هیچ کلامی بر زبان جاری نمیکند بجز آنچه از سوی خدای تعالی باشد اگر بخواهد شخصی را به مردم زمانه ی خویش تا قیام قیامت معرفی کند این توصیف باید بسیار بسیار شنیدنی و مهم باشد. بویژه اگر شناساندن فردی از خود اوصیاء علیهم السلام و بخصوص اگر آخرین آنها مطرح باشد، این توصیف ارزش و اهمیت بیشتری می یابد. حال اگر این معرفی در روز غدیر و در خطبه غدیریه که مشخصا یکی از مهمترین مکانها و زمانها بلکه اشرف زمان و مکان بعلت معرفی حضرت امیرالمومنین علیه السلام به وصایت و جانشینی باشد باز اهمیت چندین برابر می یابد چرا که در آن هنگامه و در آن مکان امر بسیار مهمی یعنی انتصاب امیرالمؤمنین علیه السلام به جانشینی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بیان و بیعت از همگان گرفته شود. لذا در این خصوص چنانچه مطلبی از لسان خاتم الانبیاء (صلی الله علیه و آله) در مورد فردی بیان گردد بسیار حائز اهمیت و سرنوشت ساز است.  
 یکی از القاب حضرت مهدی علیه السلام (المومل)2 یعنی آرزو شده یا تمنا شده است از همین رو سبب شده نام و یاد آن حضرت علیه السلام همواره مورد توجه و عنایت معصومین علیهم السلام و همچنین انبیاء گذشته ای همانند حضرت موسی، عیسی، یوسف، نوح و ابراهیم3  ... قرار گیرد و این بزرگواران که خود رسولان وحی الهی اند تمنای وصال کوی آن عزیز را از اقصی زمان و مکان داشته باشند.
و لذا در اینجا و به مناسبت عیدالله اکبر یعنی واقعه ی غدیر خم، بخشی از توصیفات حضرت رسول الله (صلی الله علیه و اله) که در خطبه غدیریه در معرفی حضرت ولی عصر (علیه السلام) بیان گردیده را مورد اشاره قرار میدهیم تا از این رهگذر توجه ویژه و خاص حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) که او نیز از انبیاء بلکه اعظم و خاتم آنها است نسبت به حضرت حجت (علیه السلام) بیشتر روشن گردد.
 ذکر شد انبیاء گذشته با امام دوازدهم ما شیعیان آشنا شده اند و آن بزرگوار توسط خداوند سرمدی به ایشان معرفی شده اند لذا این جمله گوهربار که متناسب با بیانات حضرات انبیاء سلف در کلام پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) بیان گردیده را بعنوان نخستین فقره از این خطبه ی گرانقدر مورد اشاره قرار میدهیم آنجا که حضرت ختمی مرتب میفرمایند «أَلَا إِنَّهُ قَدْ بُشِّرَ بِهِ مَنْ سَلَفَ بَینَ یدَیه»4 «بدانید او کسی است که گذشتگان قرون پیش به او بشارت داده اند.»
بیان گوهربار حضرت رسول در خطبه غدیریه که خود حضرتشان مایه ی مباهات زمینیان و آسمانیان، بلکه ملائکه، جن و انس اند به گونه ای مفتخرانه ایراد گردیده و ایشان به داشتن چنین فرزندی از ذریه ی علی (علیه السلام) چنان میبالد که اگر شنونده نداند که او خود سرور کائنات است، انسان گمان میکند یک شخص عادی که از هیچ شرافتی برخوردار نیست اینگونه حضرت مهدی علیه السلام را به توصیف نشسته و نسبت او را به خود مایه ی مباهات و افتخار میداند. چرا که حضرت رسول آن بی نظیر خوان انبیاء از آدم تا خاتم اینگونه امام حی، حاضر و معاصر الآن ما را معرفی میدارد که : «أَلَا إِنَّ خَاتَمَ الْأَئِمَّةِ مِنَّا الْقَائِمُ الْمَهْدِی» همانا آخرین ائمه از ما مهدی است.
بله در همین امتداد است که باز دومین و سومین لقب امام عصر علیه السلام مورد اشاره پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله واقع میگردد. فقراتی که همه مظلومین و ستمدیدگان عالم از گذشته تا حال اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان در اقصی نقاط عالم وهمه ظلم دیده های آینده را نوید دادرسی میدهد چرا که مهدی علیه السلام اینگونه است: « أَلَا إِنَّهُ الْمُنْتَقِمُ مِنَ الظَّالِمِینَ» تا برسید به اینکه آن عزیز «به دست آورنده خون همه‌ی دوستان خداست.» «ألَا إِنَّهُ مُدْرِكٌ بِكُلِّ ثَارٍ لِأَوْلِیاءِ الله‏» لذاست که حضرت باقر (علیه السلام) میفرمایند :
...موقعی5 که جدم حسین علیه السلام که درود خدا بر او باد به قتل رسید، فرشتگان در درگاه خدا به شیون و زاری پرداخته گریه کردند و گفتند: ای پرودگار و مولای ما رها میکنی کسانی را که برگزیده ی تو از میان خلفت را کشتند؟ پس خداوند به فرشتگان وحی کرد که : ای فرشتگان در جای خود آرام گیرید. قسم به عزت و جلال خودم، از تمام آنها انتقام خواهم گرفت و لو بعد از مدتی باشد. عجله نکنید. سپس خدا پرده را برداشت و ائمه از نسل امام حسین علیهم السلام را نشان داد. فرشتگان خوشحال شدند و فرزندان امام حسین علیه السلام را دیدند که نه نفر بودند (همه نشسته بوندن ولی) یک نفر ایستاده و مشغول نماز بود. خداوند فرمود: به وسیله آن کسی که در حال قیام و مشغول نماز است، از آنها انتقام خواهم گرفت. 6 لذا چه خوش سروده حافظ:
مژده ای دل که مسیحا نفسی می‏ آید                  که ز انفاس خوشش بوی کسی می‏ آید
ز غم هجر مکن ناله و فریاد که من                         زده ‏ام فالی و فریاد رسی می ‏آید7
در کلام گوهربار دیگری که در امتداد خطبه غدیریه حضرت محمدمصطفی (صلی الله علیه و اله) در راستای شناساندن مهدی موعود علیه السلام به آن اشاره شده این جمله است که - ایها الناس - « بدانید او بهترین های خدا، و اختیار شده ی اوست.»« أَلَا إِنَّهُ خِیرَةُ اللهِ وَ مُخْتَارُه‏»  آری نبی اکرم (صلی الله علیه و اله) ادامه میدهند و این بار شرافت و برتری حضرت مهدی موعود (ارواحنا فداه) را در وادی علم و دانش متذکر میگردند که « ألَا إنَّهُ وَارِثُ كُلِّ عِلْمٍ وَ الْمُحِیط بکل فهم» « بدانید او وارث تمامی علم است و به تمامی فهم و ادراک احاطه دارد.» گویا پیامبر اعظم راضی نشده و امری از دانش و علوم والاتر را در توصیف حجت الله اعظم مقابل دیدگان عالمیان قرار میدهد و میفرمایند « بدانید او از جانب خدایش خبر می‌دهد و محکم‌کننده آیات اوست.» « أَلَا إِنَّهُ الْمُخْبِرُ عَنْ رَبِّهِ عَزَّ وَ جَل‏ والمشید لامر آیاته» همچنان گویا هنوز مردم از زبان حضرت (صلی الله علیه و اله) در خطبه ی غدیریه این سخن را باید بشنوند که ای مردمان از الان تا قیام قیامت بدانید حق فقط با مهدی است و دوری از او بجز ضلالت و تاریکی آورده ای ندارد لذا بجز در این درگه هیچ کجای دیگری خبری نیست «و لا حق الا معه و لا نور الا عنده» «هیچ حقی نیست مگر همراه اوست و هیچ نوری نیست مگر در نزد اوست.»
در ادامه حضرت به توصیفی که شاید بتوان آن را علت و چرایی تبعیت از حضرت مهدی علیه السلام دانست اشاره میکنند و میفرمایند« أَلَا إِنَّهُ الرَّشِیدُ السَّدِیدُ»« بدانید او از هر منظر و جنبه ای کامل و بی نقص است.» بله همانگونه که حافظ سروده:
به حُسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد
تو را درین سخن انکار کار ما نرسد
اگر چه حسن فروشان به جلوه آمدهاند
کسی «به حسن» و «ملاحت» به یار ما نرسد
هزار نقد به بازار کاینات آرند
یکی به سکه صاحب عیار ما نرسد
و شاید به همین علت که او از هر نظری در اوج کمال است فرموده است: «أَلَا إِنَّهُ الْمُفَوَّضُ إِلَیه» «‏آگاه باشید! او کسی است که امور به او تفویض شده است» زیرا اوست که «(حضرت مهدی) (عجل الله تعالی فرجه) در زمین ولی خداست و در میان مخلوقاتش حَکَم خداست و در آشکار و پنهان امانت‌دار خداوند است.» «ألَا وَ إِنَّهُ وَلِی اللهِ فِی أرْضِهِ وَ حَكَمُهُ فِی خَلْقِهِ وَ أمِینُهُ فِی سِرِّهِ وَ عَلَانِیتِهِ» لذا چه زیبا است این سروده که:
ندیدم شهی در دلارایی تو
به قربان اخلاق مولایی تو
تو خورشیدی و ذره پرورترینی
فدای سجایای زهرایی تو
نداری به کویت ز من بی نواتر
ندیدم کریمی به طاهایی تو
نداری گدایی به رسوایی من
ندیدم نگاری به زیبایی تو
نداری مریضی به بد حالی من
ندیدم دمی چون مسیحایی تو
نداری غلامی به تنهایی من
ندیدم غریبی به تنهایی تو
نداری اسیری به شیدایی من
ندیدم کسی را به آقایی تو
امید غریبانه تنها کجایی ؟
چراغ سر قبر زهرا کجایی ؟... (تا آنجا که شاعر ادامه میدهد)
دلم جز هوایت هوایی ندارد
لبم غیر نامت نوایی ندارد
وضو و اذان و نماز و قنوتم بدون ولایت بهایی ندارد
دلی که نشد خانه ی یاس نرگس خراب است و ویران ، صفایی ندارد...
خوب است این فقره را به عنوان آخرین جمله حضرت رسول صلی الله علیه و اله در مورد امام زمان (علیه السلام) مورد اشاره قرار گیرد که فرمود:《اَلا إِنَّهُ الْباقي حُجَّةً وَلاحُجَّةَ بَعْدَهُ》 «بدانید! او حجت باقی است و هیچ حجتی بعد از او نیست.»
حال و با توجه به عظمت حضرت مهدی علیه السلام از هر جنبه تمنا کنیم از خداوند متعال:
با یادش زیستن ...
و برای ظهور موفور السرورش دعا نمودن...
و بدانیم آنچه که از نعم الهی برخورداریم به یُمن وجود مبارکش بر ما ارزانی شده است...
و در نهایت قدر دان و شاکر این وجود عزیز الهی باشیم ان شاء الله!
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه والنصر


 

1 . آیات 3 و 4 سوره نجم.
2 . دعای ندبه.
3 . مجلسی، بحارالانوار، ج 51، ص 212، عن کمال الدین، ج 1، ص 327.
4 . مجلسی، بحارالانوار، 37/ 211.
5 . خوشرو، امین، باورداشت مهدویت، فصلنامه امامت پژوهی، شماره 3، سال اول،پاییز90.
6 . مجلسی، بحارالأنوار،51/ 28.
7 . دیوان حافظ.

ارسال شده در : 20 شهریور 96 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: آثار ارسالی خواندن 992 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

مسابقات

آرشیو