doa

سوره بقره

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بسم الله الرحمن الرحیم

اَلسَّلامُ عَلیکَ یا تالیَ کِتابِ اللهِ وَ تَرجُمانَه(عجل الله تعالی فرجک)

سوره ی شریفه ی بقره

نویسنده: مجید اثنی عشری

اندیشمندان ، بزرگان و نخبگان در عظمت و جایگاه رفیع قرآن کریم سر تعظیم فرود آورده و در بیان عظمت و جایگاه حتی آیه ای از کلام الهی، خویش را ناتوان می دانند و به یقین چنین است. حال چه می توان به رشته ی تحریر در آورد در بیان عظمت و جایگاه رفیع " سید القرآن سوره ی شریفه ی بقره" .(حائری تهرانی، ج2 ،ص114 / نهاوندی،  ج1 ، ص511 )

سوره ای که به فرموده نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله) اگر مسلمانی از آن غفلت ورزد دچار حسرت و پشیمانی خواهد شد. ( قبیسی عاملی، ج5 ، ص 304)

این سوره ی عظمیه مصداق بارز أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَينَهُم(فتح/29) است ، در مقابل یاوه گویان و شیاطین، ویرانگر و درهم کوبنده بوده و آنان بدان راهی ندارند، و نسبت به کسی که درمحضر نورانیش زانوی ادب زده شفیق و مایه خیر و برکت و امان می باشد.

ابي بن كعب عن النبی ص قال من قرأها فصلوات الله عليه و رحمته و أعطي من الاجر كالمرابط فی سبيل الله سنة لا تسكن روعته و قال لی يا أبي مرالمسلمین أن يتعلموا سورة البقرة فإن تعلمها بركة و تركها حسرة و لا يستطيعها البطلة قلت يا رسول الله ما البطلة قال السحرة

ابىّ بن کعب از رسول اکرم نقل میکند که فرمود: هر کسى این سوره را بخواند سلام و رحمت خدا بر او باد و به او اجر مرزبانان و فدا کاران در راه خدا را میدهند.

سپس پیامبر (صلی الله علیه و آله) به من فرمود : اى ابىّ به مسلمانان بگو که سوره بقره را یاد گیرند که فرا گرفتن آن برکت و ترک آن موجب حسرت است و ساحران توانایى آن را ندارند.

(طبرسى،  ج1 ، ص111)

روى سهل بن سعد قال رسول الله ص إن لكل شيء سناما و سنام القرآن سورة البقرة من قرأها فی بيته نهارا لم يدخل بيته شيطان ثالثة أيام و من قرأها فی بيته ليلا لم يدخله شيطان ثالث ليال

سهل بن سعد میگوید: رسول اکرم فرمود: براى هر چیز قلّه اى است و قلّه قرآن سوره بقره است در هر خانه اى که خوانده شود اگر در روز باشد تا سه روز شیطان وارد آن خانه نخواهد شد و اگر در شب باشد تا سه شب از داخل شدن شیطان بدانجا در امانند.

(طبرسى،  ج1 ، ص111)

روي أن النبی ص بعث بعثا ثم تتبعهم يستقرئهم فجاء إنسان منهم فقال ما ذا معك من القرآن حتى أتى على أحدثهم سنا فقال له ما ذا معك من القرآن قال كذا و كذا و سورة البقرة فقال أخرجوا و هذا عليكم أمیر قالوا يا رسول الله ص هو أحدثنا سنا قال معه سورة البقرة

روایت شده است که رسول اکرم جمعیّتى را بمکانى فرستاد. سپس خودش بدنبال آنان رفت و از یک یک آنان میپرسید که از قرآن چه مقدار و کدام سوره را حفظ دارى تا به جوانى که از همه سنّش کمتر بود رسید او در جواب این سؤال رسول اکرم قسمتى از قرآن و سوره بقره را نام برد که حفظ دارد حضرت رو به جمعیّت کرد و گفت: اکنون بروید و این جوان امیر بر شما است.

گفتند: یا رسول اللَّه او از همه ما کم سن تر است.

حضرت فرمود: آرى ولى سوره بقره را حفظ دارد.

(طبرسى،  ج1 ، ص111)

وهنگامی کرامات و عظمت این سوره ی شریفه به اوج خود میرسد که به آیه عظیم الشان آیت الکرسی میرسیم که خود دنیایی از معارف است و باید در عظمت این آیه ی بی نظیر کتاب ها نوشت.

امید است خداوند یکتا بر ما منت نهاده توفیق تلاوت و درک آن را به ما عطا فرماید و این سوره ی شریف را همراه و دست گیرمان قرار دهد.

منابع


 حائرى طهرانى، على، مقتنیات الدرر، ج2 ، دار الکتب الاسلامیة - ایران - تهران، چاپ: 1 ،1338 ه.ش

نهاوندى، محمد، نفحات الرحمن فى تفسیر القرآن، ج 1، موسسة البعثة، مرکز الطباعة و النشر - ایران - قم، چاپ: 1 ،1386 ه.ش.

قبیسى عاملى، محمدحسن، تفسیر البیان الصافى لکلام الله الوافى، ج 5، مؤسسة البلاغ - لبنان - بیروت، چاپ: 1.

 طبرسى، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج 1، ناصر خسرو - ایران - تهران، چاپ: 3 ،1372 ه.ش.

ارسال شده در : 02 آبان 96 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: آیات و سور خواندن 374 دفعه

آخرین‌ها از مجید اثنی عشری

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو