doa


ابی عبد الله الحسین علیه السلام در بیان خورشید رسالت صلی الله علیه و آله و سلم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا اباصالح المهدی (روحی لتراب مقدمک الفداء)
السلام علیک یا اباعبد الله الحسین


ابی عبد الله الحسین علیه السلام در بیان خورشید رسالت صلی الله علیه و آله و سلم


جایگاه و منزلت حضرت ابی عبد الله الحسین علیه السلام از همان بدو تولد، نزد نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و اله و سلم کاملا مشخص و مشهود بود. برخوردها، سفارشات، محبتها و مودتی که آن حضرت با این فرزند خود داشتند از نوع پدربزرگ بودن نیست و کاملا محرز است که جایگاه حسین مانند برادرشان حسن علیهما السلام، نزد ایشان جایگاه خاصی است. برای آشنایی با لمعاتی از این جایگاه گوشه ای از سفارشات حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله و سلم درباره این پاره تنشان را در این نوشته مرور می کنیم.
سفارش درباره امام حسن و امام حسین علیهما السلام  به مردم
حسن و حسين فرزندان من هستند، كسى كه دوستدار آنان باشد مرا دوست داشته است و هر كس دوستدار من باشد خدا او را دوست دارد، و هركس دوستدارش خدا باشد، او را وارد بهشت مى‌گرداند و آن‌كس كه با آن‌دو دشمنى كند، با من دشمنى كرده و هركس با من دشمنى نمايد، خدا با او دشمنى مى‌كند و كسى كه خدا با او دشمنى كند، او را وارد آتش دوزخ مى‌كند (مستدرك حاكم ٣/١۶۶، تاريخ ابن عساكر بيان حالات امام حسين عليه السّلام، اعلام الورى ١/۴٣٢.)
رسول اكرم صلّى اللّه عليه و آله سجدۀ نماز خود را بدان سبب كه حسين بر پشت او سوار بود، طولانى مى‌ساخت، تا بدين وسيله مراتب علاقه و محبت و نيز مقام و منزلت وى را به مسلمانان بنماياند و همچنین پيامبر خدا صلّى اللّه عليه و آله شتابان سخنان خويش را قطع مى‌كرد و فرزند دلبندش را كه به سمت او مى‌آمد و گاهى مى‌لغزيد و به زمين مى‌خورد، دربر مى‌گرفت و او را با خود بر فراز منبر مى‌برد (مسند احمد ۵/٣۵۴، اعلام الورى ١/۴٣١، كنز العمال ٧/١۶٧، صحيح ترمذى ۵/۶١۶ ح ٣٧٧۴.)

سفارش پيامبر صلی الله علیه و آله دربارۀ نوادگانش علیهما السلام به امیر المومنین علی بن ابیطالب علیه السلام
پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله سه روز قبل از رحلت خود، امام على عليه السّلام را به توجه و مراقبت از حسنين عليهما السّلام سفارش كرد و به او فرمود:
درود بر تو اى پدر دو دسته گل خوشبو! تو را به مراقبت و توجه به دو دسته گل دنيايى‌ام سفارش مى‌كنم، به زودى دو رکن زندگى‌ات درهم مى‌شكند و خداوند کفایت کننده من بر تو خواهد بود. با رحلت رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله، على عليه السّلام فرمود: اين حادثه يكى از دو ركنى است كه پيامبر به من خبر داد. آن‌گاه كه فاطمه زهرا عليها السّلام دنيا را وداع گفت على عليه السّلام فرمود: مصيبت زهرا، دومين ركنى است كه رسول خدا از درهم شكستن آن مرا آگاه ساخت. (بحار الانوار ۴٣/٢۶٢)
سفارش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به حضرت فاطمه سلام الله علیها درباره فرزندانشان
بَرٌة ،دختر امیٌه خزاعی، نقل می‌کند که وقتی فاطمه سلام الله علیها به حسین علیه السلام آبستن گردید، پیامبر به او فرمود : «ای فاطمه، به‌زودی خداوند فرزندی به تو عطا می کند که جبرئیل برای ولادت او به من تهنیت گفته است. پس او را شیر نده تا من نزد تو بیایم، ولو مجبور باشی یک ماه صبرکنی.» فاطمه سلام الله علیها عرض کرد: « چشم. امر شما را اطاعت می‌کنم. »
پس از مدتی پیامبر برای بعضی امور ازمدینه خارج شد و در همین مدت، فاطمه سلام الله علیها حسین را به‌دنیا آورد؛ اما او را شیر نداد تا رسول خدا برگشت. پیامبر پرسید:«چه کردی؟» . فاطمه جواب داد: «او را شیر ندادم»
آن‌گاه پیامبر زبانش را در دهان حسین گذاشت و فرمود : « ایها حسین، ایها حسین.» (یعنی بخور حسین.) و حسین شروع به مکیدن کرد. آنگاه فرمود: «خداوند چیزی جز آنچه را که اراده می‌کند نمی‌پسندد. او خواسته است که امامت در تو و در اولاد تو باشد» ( بحارالانوار ج 43 ص 253)
پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله براى گريۀ امام حسين عليه السّلام متأثّر مى‌شد و او را در بيدارى و خواب نوازش مى‌كرد و به مادر پاكدامنش فاطمه عليها السّلام سفارش مى‌فرمود كه فرزند خجسته و دلبندش را غرق مهر و عشق و محبت سازد (مجمع الزوائد ٩/٢٠١، سير اعلام النبلاء ١/١٩٣، ذخائر العقبى ١۴٣) هنگامى كه بانوى بانوان جهان به نزديك بودن رحلت جانسوز پدر بزرگوارش پى برد، فرزندانش حسن و حسين عليه السّلام را نزد آن بزرگوار آورد و عرضه داشت: اى رسول خدا! اين عزيزان فرزندان تواند، چيزى براى آنان به ميراث بگذار، رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله فرمود: عظمت و شوكتم را به حسن و شجاعت و بخششم را به حسين براى ميراث نهادم. ( بحار الانوار ۴٣/٢۶٣، مناقب آل ابى طالب ٢/۴۵۶، نظم درر السمطين/٢١٢)
سوز و گداز پيامبر در مورد حسين عليه السّلام
زمانى كه رسول اكرم صلّى اللّه عليه و آله از بيمارى رنج مى‌برد و در آستانۀ احتضار قرار گرفته بود، امام حسين عليه السّلام حضورش شرفياب شد، وقتى چشم پيامبر به حسين افتاد، او را در آغوش كشيد و فرمود: مرا با يزيد چه كار؟ ! روز خوش نبيند. پس از گفتن اين سخن مدتى طولانى از هوش رفت، هنگامى كه به هوش آمد، حسين را غرق بوسه ساخت و از چشمانش باران اشك جارى بود و مى‌فرمود: «أمّا انّ لي و لقاتلك موقفا بين يدي اللّه عزّ و جل» ّ من در پيشگاه خداى عز و جل با قاتل تو مخاصمه خواهم كرد. (حياة الامام الحسن باقر شريف قرشى ١/٢١٨، به نقل از مثير الاحزان )
در آخرين لحظات عمر شريف نبى اكرم صلّى اللّه عليه و آله امام حسن و امام حسين با چشمانى اشكبار خود را روى بدن مبارك رسول خدا افكندند و پيامبر آن‌دو را غرق بوسه نمود، پدر بزرگوارشان امير مؤمنان عليه السّلام خواست آن‌دو را از بدن مطهّر رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله دور سازد، كه پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله راضى نشد و فرمود:
آن‌دو را به خود واگذار از من توشه برگيرند و من نيز از آنان توشه برگيرم زيرا ديرى نمى‌پايد پس از من برايشان حوادث ناگوارى رخ خواهد داد (مقتل خوارزمى ١/١١۴) سپس رو به عيادت‌ كنندگان خود كرد و فرمود :« قد خلّفت فيكم كتاب اللّه و عترتى أهل بيتى، فالمضيّع لكتاب اللّه كالمضيّع لسنّتى، و المضيّع لسنتى كالمضيّع لعترتى، انّهما لن يفترقا حتى يردا علىّ الحوض»  كتاب الهى و عترت و اهل بيت خويش را ميانتان به وديعه نهادم، آن‌كس كه از قرآن دست بردارد، از سنّتم دست برداشته و آن‌كه از سنّتم دست بردارد عترتم را رها ساخته است، اين دو از يكديگر جدايى ناپذيرند تا در كنار حوض كوثر بر من وارد شوند.


نتیجه
این نوع برخورد کردن، این نوع محبت کردن، و این نوع سفارش کردن، سفارش به نوه و فرزند نیست. جایگاه ایشان خاص است که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله اینچنین سفارش می فرمایند و این در حالی است که ایشان در دوران خردسالی به سر می برند نه اینکه مردانی رشید باشند که بگوییم به واسطه سن و سال و طی نمودن درجات و مراتب تقوی، زهد، علم و حکمت در این جایگاه قرار گرفته اند. و پیامبر خدا صلی الله علیه و اله و سلم قصد زمینه سازی جانشینی ایشان را دارند خیر اینچنین نیست .
ایشان در جانشینی هستند، ایشان در مرتبت خلیفة اللهی هستند، این جایگاهی است که حسن و حسین علیهما السلام نزد خداوند متعال دارند که حضرت ختمی مرتبت صلی الله علیه و آله را وادار به بیان آن می کند.

نویسنده : مرتضی اثنی عشریپی نوشت ها:
⦁    مستدرک حاکم
⦁    تاریخ ابن عساکر
⦁    اعلام الوری
⦁    بحارالانوار
⦁    مناقب آل ابی طالب
⦁    مسند احمد
⦁    كنز العمال
⦁    صحيح ترمذى
⦁    ابن شهر آشوب
⦁    نظم درر السمطين
⦁    مجمع الزوائد
⦁    سير اعلام النبلاء
⦁    ذخائر العقبى
⦁    حیات الامام الحسن علیه السلام
⦁    مقتل خوارزمی
⦁    استفاده از سایت موسسه تحقیقاتی اهل البیت علیهم السلام

ارسال شده در : 10 ارديبهشت 96 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: آثار ارسالی خواندن 1221 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« ژوئیه 2019 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو