doa

مسجد النبی (صلی الله علیه و آله و سلم)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسجد پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم که در قسمت شرقى مدینه بنا شده پس از مسجد الحرام، مشهورترین مسجد در تاریخ اسلام است
هنگامى که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به مدینه رسید در خانه ابوایوب انصارى منزل گزید؛ جایى که شتر وى آنجا خوابید.
زمین مسجد النبى از آنِ دو یتیم بود و در آنجا خرما خشک مى‏کردند. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم آن را به مبلغ ده دینار از ولىّ دو طفل خریدند و مسجد را در آن ساختند.
     در بناي نخستين‏ بيشتر مورّخان معتقدند که مساحت مسجد در آغاز، حدود 1060 متر مربّع بوده است. (يعني 70 ذراع طول و 63 ذراع عرض) امّا پس از بازگشت رسول خداصلي الله عليه وآله از غزوه خيبر در سال 7ه . ق، به دليل افزايش تعداد مسلمانان، به مساحت مسجد افزوده شد و طول و عرض آن هر يک، به حدود يکصد ذراع افزايش يافت و مساحت آن به 2475 متر مربّع رسيد و در نتيجه مسجد به شکل مربّع در آمد.
صحن مسجد را با ریگ سیاه فرش کردند و دیوارها را با خشت و گل بالا بردند . در ساختن بناى این مسجد شخص پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شرکت داشتند. سقف قسمتى از مسجد را با شاخ و برگ درخت خرما پوشانیدند و از تنه درخت خرما براى ستون‏هاى آن استفاده کردند.
سه در از جانب شرق، غرب و جنوب براى آن قرار دادند. قبله نخستین مسلمانان مسجد الاقصى بود که بعداً به سمت خانه کعبه تغییر یافت. مساحت مسجد النبى در سال‏هاى اخیر به حدود یک صد هزار متر رسیده است.

صُفّه‏
در داخل مسجد النبى صفه یا ایوانچه مانندى آماده ساخته بودند که مهاجران بى‏سر پناه در آن جا به سر مى‏بردند. اینان همان دسته از مسلمانان‏اند که به «اصحاب صُفه» معروف گشتند.
پیش از آن که قبله از بیت المقدس به طرف کعبه تغییر کند محراب رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در ناحیه شمال مسجد بود. پس از تغییر قبله به دستور پیامبر، آن قسمت را مسقف کردند و آن مکانى براى استراحت و سکونت مسلمانان مهاجر و بى پناه گردید که در توسعه مسجد در سال هفتم هجرى داخل مسجد قرار گرفت.
آنچه امروزه به صفه معروف است، روزگارى «دکة الاغوات» و جایگاه خواجه‏‌هاى حرم بوده که وظیفه‏ حراست و خدمتگزارى حرم را به عهده داشته‏ اند.
خانه‌‏هاى زنان پیغمبرصلی الله علیه و آله و سلم که به صورت حجره‏هایى بود، در سه طرف شمال، جنوب و شرق مسجد قرار داده شد
روضه نبوى در ناحیه جنوب شرقى (رو به سوى قبله) مسجد، یعنى مسافت میان قبر پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم و منبر آن حضرت است که طول آن 22 متر و عرض آن 15 متر مى‏باشد.
در محدوده روضه، مرقد مطهر، منبر و محراب واقع است. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «میان منبر و خانه من باغى است از باغ‏هاى بهشت.»
منبر در سمت غربى محراب مسجد، منبرى است از سنگ مرمر در کمال زیبایى که سلطان مراد سوم آن را در محرم‏ سال 998 هجرى به مسجد هدیه کرد و آن را به جاى منبر قایتباى قرار دادند که در جایگاه منبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم گذاشته شده است.
محراب جایگاه نماز پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم مى‏باشد. در زمان آن حضرت ‏چیزى ‏به‏نام‏ محراب‏ وجودنداشت، درجریان توسعه مسجد در زمان ولید بن عبدالملک اموى، در محل نماز پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم محرابى ساخته شد.
این محراب در طول زمان دگرگونى‏ها را تحمل کرده و بناى فعلى آن از دوره سلطان اشرف قایتباى از سلاطین مملوکى مصر، باقى مانده است.
ستون‏هاى مسجد نبوى‏ در مسجد نبوى ستون‏هایى است که هر یک نامى خاص دارد.

هشت ستون از زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هنوز در مسجد باقى است که با رنگ سفید مشخص شده‏اند که عبارتند از:
• ستون مُخَلَّقه: این ستون بر جایى نهاده شده که تنه درخت خرمایى که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به هنگام ایراد خطبه بر آن تکیه مى‏کرد، در آنجا بوده است و پس از آن که براى آن حضرت منبرى ساختند از آن ستون ناله‏اى برخاست و به‏ همین دلیل به آن ستون «حنّانه» مى‏گفتند.
• ستون توبه: آن را ستون ابولبابه نیز مى‏نامند پس از شکست بنوقریظه ابولبابه به خاطر گناهى که مرتکب شد، مورد بى توجهى پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و یاران آن حضرت قرار گرفت و سرانجام خود را به ستون مسجد بست تا آن که آیه‏اى در پذیرفته شدن توبه او به رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نازل گردید.
• ستون مَحرَس: در کنار این ستون، علی علیه السلام مى‏ایستاد و از رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم محافظت مى‏کرد. این ستون را به نام استوانه على علیه السلام  نیز مى‏شناسند. زیرا جایگاه نماز آن حضرت بوده است.
• ستون وُفُود: در کنار این ستون رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم با سران قبایل و هیأت‏هاى نمایندگى و سیاسى دیدار کرده و آنان را به حضور مى‏پذیرفتند.
• ستون سریر: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در کنار این ستون تختى از شاخه‏هاى خرما مى‏گذاشت و شب بر روى آن استراحت مى‏کرد.
• مقام‏ جبرئیل امین: جبرئیل در این مکان خدمت رسول اللَّه صلی الله علیه و آله و سلم  مشرف مى‏شده است.
زمانى که مسجد النبى ساخته شد، سه در براى ورود و خروج مردم ساختند، برخى از اصحاب نیز در حاشیه مسجد خانه ساخته و درى به درون مسجد باز کردند.
در سال سوم هجرت، قبل از غزوه احد، به دستور پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم همه درهاى خانه‏ها به جز در خانه على علیه السلام به مسجد بسته شد.

تعداد درهاى مسجد در امتداد زمان تغییراتى یافته است مشهورترین آنها عبارتند از:
• باب الرحمه
• باب جبرئیل
• باب السلام
• باب النساء
مسجد النبى هم اکنون 7 در دارد. مناره‏هاى مسجد در توسعه زمان ولید بن عبدالملک بر چهار گوشه مسجد النبى چهار مناره ساخته شد، پس از آن مناره دیگرى نیز ساخته شد که مناره اصلى مسجد عبارت بود از:
مناره‏ هاى سلیمانیه، مجیدیه که در دو سوى ضلع شمالى قرار داشت و مناره‏هاى قایتباى و باب السلام که در دو سوى ضلع جنوب شرقى و ضلع غربى مسجد واقع بود.
در افزوده‏هاى جدید مسجد، 6 مناره دیگر ساخته شده و بدین ترتیب مجموع آنها به 10 عدد مى‏رسد

ارسال شده در : 10 تیر 97 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: اماکن نورانی خواندن 125 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« آوریل 2021 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو