doa

امام زادگان اصفهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


امامزاده شاه خراسان :
امامزاده بهاالدین معروف به شاه خراسان در 75 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان و در فاصله 25 کیلومتری زرین شهر مرکز شهرستان لنجان واقع شده است . طبق مدارک و اقوال بزرگان نسب این بزرگوار به امام موسی بن جعفر(ع) می رسد
این امامزاده عظیم الشان در محوطه ای با وسعت 11 هکتار از موقعیت مکانی و آب وهوائی ممتازی برخوردار است .
قرار گرفتن این بارگاه بین دواستان چهارمحال و بختیاری و همچنین واقع شدن آن در جاده اصفهان خوزستان و آب وهوای کوهستانی و معتدل منطقه شرایط ویژه گردشگری و تفریحی را برای این امامزاده بوجود آورده است ..
موقعیت مناسب مکانی امامزاده موجب جلب سالانه حدود 150000 نفر زائر از اقصی نقاط منطقه شده است . این مکان مقدس دارای طرح جامع بوده که 40 درصد طرح در قالب زائر سرا- محوطه ورزشی- خوابگاه صحرائی- بازارچه- رستوران- پمپ بنزین- درمانگاه-سینمای روباز- فضای سبز و... اجرا شده است.
از جاذبه های طبیعی این مکان با عظمت می توان به جاری بودن آب چشمه در طول سال در محوطه امامزاده و کوهستانی بودن منطقه اشاره نمود.  

امامزاده عزالدین محمد :
امامزاده عزالذین محمد واقع در مرکز شهر مبارکه در زمینی به وسعت 14000 متر مربع واقع شده است . حرم مطهر این امامزاده و ساختمان بارگاه در مساحتی به وسعت 5000 مترمربع بنا شده است .بنای اولیه این مکان مقدس مربوط به عصر صفویه به صورت خشت و گل بوده که در سالهای اخیر این بنا مورد بازسازی قرار گرفته است .
ازامکانات رفاهی 8 باب زائر سرا و یک واحد سوئیت دو سالن اجتماعات به وسعت 1200متر مربع می باشد.
نسب این بزرگوار طبق مدارک موجود با هشت واسطه به امام موسی بن جعفر (ع) میرسد.

حضرت هلال بن علی علیه السلام :
نام : محمد
لقب : هلال مشهور به هلال علی
پدر : امام علی بن ابیطالب(ع)   
مادر : امامه- دختر زینب- فرزند رسول خدا   
تولد : اول رمضان سال14ه.ق    
محل تولد : مدینه منوره   
زمان هجرت : بعد از واقعه عاشورا(سال61ه- ق)   
مسیر مهاجرت : ازطائف به طوس - قم - آران.   
میزبان : یعقوب     
مدت اقامت : سه سال     
وفات : شب جمعه دهه آخر رمضان 64ه.ق.
ولادت ونامگذاری : حضرت علی (ع) شب اول ماه مبارک رمضان به مسجد می رفت که خبر تولد فرزندش را شنید برای ادای شکر این نعمت به آسمان نگاه کرد چون چشمش به هلال ماه رمضان افتاد فرمود : "هذا هلال وجهه" این نوزاد رویش چون ماه است.به همین مناسبت به هلال علی شهرت یافت.
کیفیت آمدن حضرت محمد هلال به آران :
حضرت هلال علی (ع) وعون (ع) با شنیدن خبر شهادت امام حسین (ع) و یارانش طائف را به طرف خراسان ترک کردند و در شهر طوس اقامت گزیدند و پس از در گیریهای زیاد موفق به خروج از ایران نشدند و به سرزمین نامعلومی روانه گردیدند وهلال ابن علی (ع)  چند شبی را پیمود تا به نزدیک حصاری رسید زارعان به کشت و آبیاری مشغول بودند محمد هلال از آنها نام محل را پرسید گفتند : در" اینجا مزرعه آران دشت است" از میان آنها پیرمردی به نام یعقوب که از شیفتگان حضرت علی (ع) بود مهمان عزیز را به داخل خانه برد آن حضرت سه سال در آران بودند تا اینکه در یکی از شبهای جمعه ماه مبارک رمضان ندای" ارجعی الی ربک" را لبیک گفتند.
تاریخچه بنای آستانه حضرت هلال بن محمد :
در زمان گذشته بقعه حضرت محمد هلال (ع) بصورت سردابی بوده که روی آن اتاق کوچکی ساخته و صندوقی بجای قبر وسط آن قرار داده بودند. در دوره سلجوقان و صفویان درمرمت وتوسعه حرم سعی بلیغ وکوشش پیگیر، مصروف شده است.
آستان این امامزاده شامل گنبد - گلدسته و مناره ها - ایوان شمالی و جنوبی - دو مسجد بالای سر و پائین- دفتر و خزانه - کتابخانه - صحن - حجره ها - مسجد بزرگ - گلزار شهدا - قبور و محل دفن اموات و دارای فضای سبز می باشد.
شهرستان آران و بیدگل در شمالیترین نقطه اصفهان قراردارد. وسعت آن 6051 کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر 80000 نفر است.
این آستان در مرکز شهر آران و در زمینی به مساحت 50000 متر مربع قرار دارد. وسعت بارگاه حدوداً 800متر مربع می باشد. گنبد شلغمی شکل امامزاده دارای 12متر ارتفاع و محیط پهن ترین قسمت گنبد 5/23متر و گلدسته ها نیز 5/23ارتفاع دارند.

امامزاده آقا علی عباس :
قسمتی از شجره نامه به نقل از کتاب تذکره امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد تالیف آیت الله حاج سید عزیز الله حسینی
امامزادگان آقا علی عباس و شاهزاده محمد از فرزندان امام موسی بن جعفر بوده و شهادت آن بزرگواران بنا بر آنچه در دست نوشته ها و تذکره های قدیمی ثبت شده اینگونه بوده که پس از مهاجرت امام رضا (ع) از مدینه به طوس در سال 201ق این دو بزرگوار به همراهی جمعی از سادات هاشمی ومحبان اهل بیت (ع) از مدینه راهی طوس شدند. در حوالی کویر مرکزی ایران افراد این کاروان عظیم به جهاتی متفرق گشتند و هر دسته و گروه به سویی روان شدند عده ای به همراه احد بن موسی (شاه چراغ) به سمت شیراز و جمعی به ری وحوالی آن وعده ای به منطقه کاشان روی آوردند. این بزرگواران با همراهان خود به کاشان وارد شدند ومورد استقبال حاکم وقت قرار گرفتند پس از شنیدن خبر شهادت امام رضا (ع) قصد عزیمت به وطن نمودند که منافقین خبر دادند و چون شبانه حرکت کرده بودند مسیر را گم کردند وبدون طعام و آب ماندند و چون صبح شد خود را پشت حصار قلعه باداخشان دیدند که پس از درگیری نا برابر با قوم شقی وپلید پیکر غرقه به خونشان بر روی خاک گرم و سوزان افتاد و پس از چند روز در محل فعلی هردو بزرگوار در یک قبر دفن گردیدند.
نطنز در منطقه کویری 6 کیلومتری شهر بادرود و 12کیلومتری جاده ترانزیت تهران شمالی و20کیلومتری اتوبان تهران اصفهان و70کیلومتری شرق کاشان 65کیلومتری شمال شرقی شهرستان اردستان قرار دارد.
شهادت چهاردهم جمادی الاول201ه.ق
وسعت : تقریبآ80هکتار و مساحت بقعه 5000 مترمربع می باشد. گنبد با قطر 23متر و 45متر ارتفاع می باشد. کاشیکاری موجود به سبک ایلخانی وصفویه انجام شده است. امکانات رفاهی عبارت است از: فضای سبز مناسب - 350 باب زائر سرا- اورژانس- دفتر فرهنگی و کتابخانه با بیست هزار جلد کتاب - بازارچه - رستوران- مخابرات - پارک کودک- حمام مردانه و زنانه - سرویسهای بهداشتی - سفره خانه - انبار ظروف.
 آستانه دارای سه حلقه چاه عمیق می باشد که یکی از آنها مربوط به آب شرب و دو مورد دیگر مربوط به فضای سبز می باشد.

امامزاده ابوالعباس محمد :
ابوالعباس محمد نسب هشتمش به حضرت ابولفضل علیه السلام می رسد.
حضرت ابوالعباس در زمان عبدالله مستکفی - بیست و دومین خلیفه عباسی که کوشش و جدیت تمام برای دستگیری بنی هاشم با جمعی از اعمام به طرف ایران متواری و در ایران متفرق شدند و ابوالعباس به اصفهان عزیمت نمود .
ابوالعباس (ع) مدتی در دکان حدادی به شاگردی گذرانید در آن موقع حکومت اصفهان را دستور آمد که بنی هاشمی در هر کجا دیده شد شهید نمایند.
یکنفر از شاگردان حداد (آهنگر) به نسب او پی برد و به مأمورین اطلاع داد. ابوالعباس شبانه به حدود جی فرار نمود .
مأمورین او را دیده و شناخته و دستگیرنمودند و در همین محل فعلی که قبرش می باشد شهید کردند.
تاریخ شهادت این امامزاده در سال 342هجری اتفاق افتاده است.
وسعت زمین امامزاده 1600 مترمربع و وسعت بارگاه 900 متر مربع می باشد .
دارای گنبد و گلدسته بوده که ارتفاع گلدسته ها به 20 متر می رسد و ضریح به ابعاد 5/3 در 5/2 با 30 سال قدمت می باشد .
 امکانات رفاهی آن عبارتند از :
الف - مجموعه فرهنگی در دو طبقه و هر طبقه به میزان 950 متر مربع
ب - درمانگاه در دو طبقه و هر طبقه به میزان 950متر مربع
از امکانات پزشکی خوبی برخوردار بوده شامل :
 دندانپزشکی - چشم پزشکی - بیماریهای قلبی و ...
تعداد زائرطی یکسال حدوداً 60000 نفر تخمین زده می شود .
 نقل قول از سایت www.bogha.ir

ارسال شده در : 24 خرداد 99 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: اماکن نورانی خواندن 132 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« آوریل 2021 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو