doa

امام زادگان اسلام شهر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)


بقعه متبرکه امامزاده ابراهيم (ع)

آن حضرت از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است.بقعه ايشان دردهستان ((ده عباس))در فاصله 800 متری شمالی روستای نظام آباد اسلام شهر واقع شده است .بنای بقعه مشتمل بر فضای گنبد خانه ،شبستانی با طاقهای جناغی و ستون دار،گنبد خشتی و ايوان ورودی است که قدمت اوليه آن به دوره صفويه باز می گردد و در دوره های جديد تر برخی قسمتها به آن اضافه شده است .بنای مزبور در مساحتی حدود20000 متر مربع قرار داردو در حال حاضر در دست مرمت و باز سازی است.اين بقعه در فهرست آثار تاريخی ميراث فرهنگی استان تهران ثبت شده است.

بقعه متبرکه امام زاده ابراهيم (شاهزاده ابراهيم )(ع)

بنای اين بقعه از يادگارهای دوره صفويه است و در قرون گذشته ،تا سالها قبل از احداث فرود گاه بين المللی امام خمينی(ره)در اراضی وسيع مسير تهران _قم،به عنوان زيارتگاه مردمی که احتمالا بسياری از آنها مسافران عبوری بوده اند قرار داشته ،ولی امروزه در زمينهای متعلق به سايت فرودگاه مزبور واقع شده است .ساختمان بقعه تماما از آجر با اندود و ملات گچ نيم کوب ساخته شده و فاقد تزيينات خاص در داخل و خارج بنا است .بنای بقعه ازيک ايوان ورودی در جهت غربی با عرض دهانه حدود 40/3 متر تشکيل گرديده که به گنبد خانه هشت ضلعی منتهی می گردد.
چهار پله ،ايوان را از سطح زمين جدا می سازد تا با عبور از ايوان و درگاه اصلی بنا به گنبد خانه وارد  شويم .اين بنای دوره صفوی در بهمن ماه سال 1382 با شماره 10934 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسيده است . کالبد  بنای بقعه علی رغم گزند حوادث طبيعی و صدماتی که توسط غارتگران ميراث فرهنگی به آن وارد شده ، به خوبی حفظ گرديده ،به طوری که در سال 1380 طرح مرمت آن به وسيله اداره کل ميراث فرهنگی فرهنگی استان تهران تصويب شد.
و طی سه مرحله عملياتی به اجرا در آمد .مسافرانی که قصد عزيمت از فرودگاه مذبور را دارند ،علاوه بر ادای وظايف معنوی و دينی در اين امکان ،با يکی از يادگارهای هنر معماری دوره صفويه آشنا خواهند شد .

بقعه متبرکه امامزاده سيد رضا (ع)

بقعه اين امامزاده در روستای علی آباد قاجار در بخش چهار دانگه در فضای بسيار وسيعی وارد شده و در حال حاضر اين بقعه در حال بازسازی است .

بقعه متبرکه امامزاده عباس(ع)

مرقد اين امامزاده در شهرک صنعتی چهار دانگه واقع شده و از بنای آن بجز يک قبر ساده در ميان قبرستان چيزی باقی نمانده ،در حالی که بنای آن مربوط به دوره صفويه بوده ليکن به مرور زمان خراب شده است.

بقعه متبرکه امامزاده عقيل (ع)

حضرت امامزاده عقيل (ع)از نوادگان حضرت عباس بن علی بن ابی طالب (ع) است .بقعه او در خيابا ن شهيد مدنی اسلام شهر واقع شده است .بنای بقعه در مساحتی حدود 37000متر مربع قرار دارد .پلان بنا مستطيل شکل دارای گنبدی خشتی است .نمای بيرونی بقعه با کاشيهای معرق آبی ،زرد و فيروزه ای رنگ پوشيده شده و بر روی کاشيها کتيبه های زيادی به خط کوفی و نستعليق کتيبه های زيادی به خط کوفی و نستعليق وجود دارد .ضريح مشبک روی مرقد درسال 1372 در اصفهان ساخته شده و در حرم مطهر نصب گرديده است .
اصالت بنای بقعه به دوره صفويه باز می گردد و در دوره های قاجاريه و معاصر نيز مورد مرمت قرار گرفته و قسمتهايی به آن افزوده شده است .نام اين بقعه در فهرست آثار تاريخی ميراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسيده است.                                                                                                                                                                               
برخی ديگر از بقاع متبرکه منطقه اسلام شهر عبارتند از :

بقعه متبرکه امازاده عيسی (ع)واقع در شهرک واوان
بقعه متبرکه امامزاده طاهر (ع)واقع در شهرک صنعتی چهار دانگه
بقعه متبرکه امامزاده زکريا (ع)روستای ايرين اسلام شهر
بقعه متبرکه امامزاده محمد (ع)روستای ايرين اسلام شهر
بقعه متبرکه امامزاده اسماعيل (ع)روستای چيچکلو اسلام شهر

ارسال شده در : 24 خرداد 99 توسط : نظرات: برای نظر دادن اولین باش! مجموعه: اماکن نورانی خواندن 134 دفعه

نظر دادن

محتوای بیشتر در این بخش:

تقویم

« آوریل 2021 »
دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنچ‌شنبه جمعه شنبه یک‌شنبه
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

طرح و برنامه

معارف

مسابقات

آرشیو